مدیر عامل شرکت فنی مهندسی فناوری دقيق باراد آقای سید محمد حسن اسدی در سال ۱۳۷۱ برای اولین بار در ایران موفق به تولید لوله های دقیق برنجی و مسی شدند به گونه ای که علاوه بر قطر بیرونی توانایی کاهش گوشت لوله و تنظیم قطر داخلی را نیز داشتند.

در آن زمان بیشترین استفاده کنندگان این لوله ها را کارخانه های تولید شیر آلات بهداشتی و رادیاتور اتومبیل تشکیل میدادند که ایشان با شرکای خود تحت عنوان شرکت “ توانا صنعت لوله ” به فعالیت می پرداختند و شرکت های مهمی همچون شیر آلات قهرمان ، کوشش رادیاتور و همچنین شرکت های مختلف تولید لوستر از مشتریان اصلی آن شرکت بودند.

اما هجوم کالا های چینی کم کم موجب تعطیلی کار شدند و تقریبا تا سال ۱۳۸۳ دیگر کلیه ی فعالیت های ایشان در این زمینه متوقف شد.

اما با افزایش قیمت دلار و کاهش واردات کم کم ایشان فعالیت خود را در زمینه ی کشش لوله شروع کردند و تحت عنوان گروه صنعتی باراد فعالیت جدید خود را از سال ۱۳۹۰ دوباره آغاز کردند اما این بار در لوله های فولادی . از سال ۱۳۹۱ این گروه صنعتی به تولید انبوه رسید و توانایی تولید انواع لوله های فولادی دقیق اعم از درز دار ، درز مخفی ، بدون درز به روش کشش سرد را دارا می باشد.

لوله های دقیق فولادی از سایز ۲۵mm تا ۷۶mm با دقت ±۰٫۰۵ در قطر بیرونی و داخلی از محصولات اصلی این گروه صنعتی است. لازم به ذکر است این محدودیت در سایز به علت نیاز تا به امروز مشتریان است و در صورت وجود سفارش قابل توجه این محدودیت ها قابل تغییر است. همچنین لوله های مادر در این گروه صنعتی بر اساس نیاز مشتریان مطابق با انواع استاندارد ها نظیر ASTM ، BS ، API و … قابل تهیه می باشند.