لوله درزدار

لوله درزدار

لوله درزدار

لوله درزدار صنعتی چیست؟

لوله درزدار یکی از انواع لوله های درز مستقیم سیاه میباشد که برای تولید آن از ورق فولادی استفاده میشود به این صورت که ابتدا رول ورق را بر اساس اندازه مورد نظر برش داده و از غلطک های نورد عبور میدهند این کار باعث میشود ورق به شکل گرد درآید و دارای درز شود.

این درز را باید ابتدا جوشکاری کرد تا به یکدیگر متصل شوند سپس به مرحله تست و کونیک فرستاد از این لوله در محیط هایی با رطوبت و دارای فشار کاری پایین استفاده میشود و اکثرا هم سیال از داخل آن عبور نمی.کند این لوله ها مقاومت لوله های بدون درز و لوله گالوانیزه را ندارند جوشکاری درز لوله در زمستقیم به صورت جوشکاری ذوب الکتریکی (EFW) جوشکاری زیر پودری (SAW) و جوشکاری مقاومت الکتریکی (ERW) انجام میشود. به لوله در زمستقیم لوله جوشی نیز می گویند.

از مزایای این لوله میتوان به قیمت مناسب به دلیل عدم انجام تستهای غیر مخرب و جوش پذیری خوب آن اشاره کرد.

مشخصات فنی لوله درزدار صنعتی لوله سیاه یا لوله درز مستقیم

لوله درزدار صنعتی بر اساس استاندارد ابعادی و وزنی 2440 DIN و 2441 DIN و 2394 DIN 1 و 1387 BS و API 5L و 11139 تولید می شوند. این لوله ها در 2 نوع سبک و سنگین متناسب با فشار و دمای کاری طراحی میشوند استاندارد 2440 DIN مختص لولههای درزدار سبک و استاندارد DIN 2441 مختص لولههای درزدار سنگین است متریال ورق استفاده شده برای این نوع از لوله ها عموماً ST37 می باشد.

لوله درز مخفی چیست؟

لازم به ذکر است در دسته لولههای درزدار یک محصول به نام لوله درز مخفی نیز وجود دارد. این نوع لوله در واقع لوله درز مستقیم است که درز جوش آن پس از تولید سنگ زنی و محو میشود. این لوله ها بسیار شبیه به لوله مانیسمان میباشند ولی در واقع همان لوله های درزدار صنعتی هستند.
نکته قابل توجه در لوله درز مخفی این است که به دلیل حذف خط جوش توسط دستگاه فرز این لوله ها استحکام کافی در مواردی که فشار به دیواره لوله وارد میشود را ندارد. لوله درز مخفی معمولا مطابق با استاندارد 3574 ISIRI تولید می شود.

لوله درزدار تست آب چیست؟

این لوله از جمله لوله هایی میباشد که از ورق فولادی ساخته میشوند به این صورت که ورقهای فولادی در سایز و ضخامت مورد نظر برش خورده سپس به کمک غلتک خمیده میشوند و سطح مقطع گرد میگیرند پس از خمیده شدن ورقها دو لبه آن به یکدیگر نزدیک شده و درز اتصال آنها به دو شیوه جوشکاری زیرپودری و جوشکاری مقاومت الکتریکی جوش میشوند به همین دلیل با نامهای لوله درزدار درزجوش یا Welded شناخته میشوند.

انواع لوله درزدار تست آب لوله درز مستقیم تست آب

لوله اسپیرال تست آب

لوله درز مستقیم و اسپیرال در زمارپیچی) دو نوع مهم از لولههای درزدار فولادی تست آب هستند که روی آنها تست هیدرواستاتیک انجام شده است. لوله اسپیرال توسط ورقهای رول از دهانه دستگاه نورد لوله به حالت مارپیچ خارج گردیده و سپس جوشکاری می شوند. این لوله ها در برابر فشار و دمای بالا مقاومت خوبی از خود نشان میدهند و معمولا از داخل آن سیال عبور میکند.
این لوله در بازار با نامهای لوله درز مستقیم تست ،آب لوله تست آب لوله فولادی تست آب و لوله فولادی درزدار تست آب نیز شناخاته میشود.

مشخصات فنی لوله درزدار تست آب

برای تولید این لوله ها از استانداردهای DIN2440 ، DIN2394، BS1387 ، API5L استفاده می.شود همچنین گواهینامه استاندارد کیفی ملی ایران به شماره ISIRI3574 نیز برای این لوله ها میباشد.
انجمن تأمین آب آمریکا ( American Water Works Association) نیز استانداردهایی در زمینه طراحی و ساخت سیستم های انتقال آب ارائه کرده است لوله های فولادی که طبق استاندارد AWWA C200 ساخته میشوند از لحاظ ابعاد هندسی کمی متفاوت بوده اما از لحاظ جنس و متریال مشابه لولههای API و ASTM A53 هستند.
همچنین این لولهها را میتوان از جنسهای دیگری مثل ASTM A36 ASTM A570 و ASTM A139 نیز تولید کرد لوله هایی که طبق این استاندارد ساخته میشوند هم به صورت درزدار مستقیم (خطی) هم به صورت درزدار اسپیرال (مارپیچی قابل تولید اند.
از لوله های با درز جوش زیرپودری و مستقیم القایی از سایز 10 اینچ تا 18 اینچ که دارای ضخامت 4 تا 10 میل میباشند در دو نوع تست شده و تست نشده در مصارف آبرسانی و صنعتی استفاده می شود.
این لوله ها معمولا از ورق St33 و St37 به صورت درزدار دوسر ساده و دوسر دندهای تولید می شوند.
قیمت لوله درزدار 10 اینچ, قیمت لوله درزدار 12 اینچ, قیمت لوله سیاه درزدار 8 اینچ, قیمت لوله سیاه درزدار اصفهان, قیمت لوله سیاه درزدار سبک, قیمت لوله سیاه درزدار سپاهان, لیست قیمت لوله سیاه

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.